• Str. Eroilor 378 Floresti, Jud Cluj
Open

Programul zilelor de 16 și 17 august la ZCMC 2023

ZCMC 2023 Miercuri, 16 august

 

9:00–18:00 Ziua sportului în familie ZCMC

Streetball, beach volley, orientare, Dribli fotbal de familie, atletică; alte activități: urcarea în ladă, slackline, balance board, tir cu arcul.

Participanții trebuie să se înregistreze în prealabil la sport@magyarnapok.ro.

Loc: Parcul Sportiv „Iuliu Hațieganu”

Organizator: Fundația „Orosz”, Asociația Tectum, Clubul de Sport Watchout Cluj-Napoca, Asociația Dribli, RideEffect, Asociaţia Clujul Comoară

 

10:00 Matineu cu poezie

Recital de versuri al actriței Albert Júlia.

Moderator: Egyed Emese.

Loc: Sediul Societăţii Muzeului Ardelean

Organizator: Societatea Muzeului Ardelean – Secţia Filosofie, Filologie și Istorie

 

10:00 Pe urmele lui Miklós Bánffy: De la locul său natal la cripta din Cimitirul Central

Tur ghidat în limba maghiară de György Gaal.

Întâlnire la Palatul Toldalagi–Korda (Brătianu 14)

 

10:00 Slujbă cu preotul reformat Vitus-Bulbuk István

Loc: Casa Herepei

Organizator: Eparhia Reformată din Ardeal, Asociaţia Tinerilor Creştini IKE, Centrul de Presă Reformat din Ardeal

 

10:00–17:00 Vizită în turnul Bisericii Sf. Mihail

Înregistrare prealabilă online pe www.zilelemaghiare.ro.
Loc: Biserica Sf. Mihail

Organizator: Parohia Sf. Mihail, Asociaţia Clujul Comoară

10:00–18:00 Clujul cu flori.

Fereastra înflorită: fotografii Instagram, activități meșteșugărești, trimitere cărți poștale

Loc: Standul Clujul cu flori de pe Kogălniceanu

Organizator: Asociaţia pentru Înfrumuseţarea Clujului

 

11:00 Tur ghidat în limba română pe Kogălniceanu, condus de istoricul József Lukács

Întâlnire la Bastionul Croitorilor.

Organizator: Muzeul de Istorie al UBB

 

11:00 Oaspetele nostru Kincses Elemér – actorul clujean, regizorul târgumureșean și scriitorul transilvan.

Amfitrion: H. Szabó Gyula

Loc: Casa Bocskai

Organizator: Asociaţia Kolozsvár Társaság, Editura Kriterion

 

11:00–12:30 Activități meșteșugărești cu Mihály Katalin

Înregistrare prealabilă la fața locului.

Loc: Casa Herepei

Organizator: Eparhia Reformată din Ardeal, Asociaţia Tinerilor Creştini IKE, Centrul de Presă Reformat din Ardeal

 

11:00 Festivalul VIBE

Cercetare prezentată de Rés Konrád Gergely (directorul festivalului) și Szabó Júlia (sociolog)

Loc: Curtea Tineretului

Organizator: YZ

ZCMC 2023 Miercuri

12:00 Cavalcada Internaţională a Dansului în piaţa principală a Clujului

Prezentarea ansamblurilor participante la Festivalul Internațional de Folclor „Sfântul Ștefan”, ediția XXV

Loc: Piața Unirii

Organizator: Fundaţia Bibliotecară Heltai Gáspár, Ansamblul de Dans Popular Szarkaláb, Asociaţia Culturală SZINT, Fundaţia Casa Tradiţiilor din Transilvania

 

12:00–12:30 Concert de orgă la prânz

Solistă: Miklós Noémi

Loc: Biserica Reformată de pe Kogălniceanu

Organizator: Parohia Reformată din Centrul Istoric al Clujului

14:00 Tur ghidat în limba maghiară al colecţiei Ars Sacra Claudiopolitana

Ghid: Emőke Nagy (muzeolog)

Loc: Spaţiul expoziţional Ars Sacra Claudiopolitana

Organizator: Parohia Sf. Mihail

 

​14:00 Pelerinaje de Rusalii 2023

Prezintă: Bogya Zoltán
Loc: Bastionul Croitorilor (sala de conferință)

Organizator: Asociația Erdélyi Mária-­út

 

14:00 Petőfi Sándor 200: Din lirica creată de Petőfi în Ardeal.

Joc literar-lingvistic sub coordonarea profesorului emerit de limbă maghiară Ferenc Málnási

Loc: Biblioteca Judeţeană „Octavian Goga”

Organizator: Biblioteca Judeţeană „Octavian Goga”

 

14:00 Boris Kálnoky: „Țara strămoșilor mei – Istoria familiei Kálnoky”

Prezentare de carte.

Loc: Curtea Tineretului

Organizator: Mathias Corvinus Collegium

 

14:00–17:00 Joc de societate „Cashflow 101”

Deprinderea şi dezvoltarea prin joacă a inteligenţei financiare.

Înscrieri la coordonatorul jocului. Tel: 0742.054.707 / 0728.013.539

Loc: Planetarium

Organizator: Clubul Magyar Gazdag Papa

15:00 In memoriam Gyarmathy Zsigáné Hory Etelka

Vernisaj.

Curator: Tötszegi Tekla.

Loc: Muzeul Etnografic al Transilvaniei

Organizator: Muzeul Etnografic al Transilvaniei

 

15:00 Transilvania, leagăn literar

Joc literar în limba română sub coordonarea profesorului emerit de limbă maghiară Ferenc Málnási.

Loc: Biblioteca Judeţeană „Octavian Goga”

Organizator: Biblioteca Judeţeană „Octavian Goga”

 

15:00 Turul Clujului alergând, pedalând, la pas, călare

Prezintă: Zoltán Bogya.

Loc: Bastionul Croitorilor, sala de conferință

Organizator: Asociaţia de Sport Alpin Rupicapra

 

15:30 Fashion Corner: workshop de confecționarea genților de pânză

Loc: Curtea Tineretului

Organizator: Vibe

 

16:00 Comemorarea bicentenarului nașterii poetului maghiar Sándor Petőfi

Petőfi Sándor printre noi. Prelegere susținută de profesorul universitar Egyed Emese;

Din poeziile lui Sándor Petőfi. Poezii în limbile maghiară și română, recitate de membrii Asociației Interkulturali-THÉ.

Bunuri culturale legate de cultul poetului Sándor Petőfi în colecțiile Muzeului Național de Istorie a Transilvaniei. Ghid: Mitu Melinda (muzeolog MNIT).

Loc: Muzeul Naţional de Istorie a Transilvaniei

Organizator: Societatea Muzeului Ardelean – Secţia Filosofie, Filologie și Istorie, Muzeul Naţional de Istorie a Transilvaniei, Asociația Interkulturali-THÉ

 

16:00 Revista Művelődés 75

Prezentarea enciclopediei „Művelődés”

Loc: Casa Libertății Religioase

Organizator: Revista Művelődés, SMCT, Editura Polis

 

16:00 First Cut VI. (I.)

Selecție din filmele realizate de studenții în an terminal la Universitatea Sapientia (60 min) 

Loc: Universitatea Sapientia, Aula festivă „Hunyadi Mátyás”

Organizator: Universitatea Sapientia din Cluj-Napoca, Consulatul General al Ungariei la Cluj

 

16:00 Curs de prim-ajutor pentru persoanele vârstnice cu dr. Imre István

Loc: Sediul UDMR – organizația Cluj-Napoca

Organizator: Organizatia de Femei UDMR

 

16:00 „Anii de liceu…”jargonul adolescenţilor ardeleni

Joc lingvistic de societate sub coordonarea profesorului emerit de limbă maghiară Málnási Ferenc

Loc: Biblioteca Judeţeană „Octavian Goga”

Organizator: Biblioteca Judeţeană „Octavian Goga”

 

16:30 Campionat de fotbal în familie Dribli– ediția a IX-a

Participă echipe de câte patru membri. Echipele trebuie să includă cel puţin o jucătoare, iar cel puţin doi dintre jucători trebuie să fie mai tineri de 10 ani.

Loc: Parcul Sportiv „Iuliu Hațieganu”

Organizator: Clubul de Fotbal Amator pentru Copii DRIBLI

17:00 Tăcere peste munte

Vernisajul expoziției pictoriței Mayer Hella.

Amfitrion: Bibza Gábor (preot reformat).

Participă: Binder Károly (pianist, compozitor) și Szőcs Petra (scriitor).

Loc: Biserica Reformată de la Tăietura Turcului – Galeria „Kányafő”

Organizator: Biserica Reformată de la Tăietura Turcului

 

17:00 Renașterea Muzeului Național Secuiesc

Prelegere susținută de Vargha Mihály (directorul muzeului)

Loc: Casa Memorială „Györkös Mányi Albert”

Organizator: Casa Memorială „Györkös Mányi Albert”

 

17:00 „Totul a pornit de la trandafir…”. Istoria fabricii Szamos Marcipán.

Prezentare și degustare.

Loc: #Főtér23

Organizator: Consulatul General al Ungariei la Cluj

 

17:00 Meme în stil transilvan: Lumea umorului local

Prelegere susținută de Csók-Antal Erika-Zita (doctorand, UBB Facultatea de Științe Politice, Administrative și ale Comunicării)

Loc: Curtea Tineretului

Organizator: KIFOR

 

17:00 Concert Sárközi Dina Quintet

Loc: Muzeul de Artă

Organizator: Institutul Liszt Bucureşti, Asociaţia Clujul Comoară, Asociația ZCMC

17:00–18:00 Cinema Taverna: „Nu te grăbi să pleci pe tărâmuri străine. Plimbare cu Kallós Zoltán”

Loc: Muzeul Cinematografiei din Transilvania (subsolul Casei TIFF)

Organizator: Muzeul Cinematografiei din Transilvania

 

17:00–18:30 Autoapărare pentru copii cu instructorul de karate Kerekes Imre

Loc: Liceul Teoretic „Báthory István”, sala de sport (sunt recomandate haine de gimnastică, pantofi de sport)

 

18:00 Vinul: de la pasiune la afaceri!

Masă rotundă.

Invitați: Bóné Tibor (expert în vinuri), Leitersdorfer Edit Wilma (director general al cramei Carastelec Sparkling Winery), Sámi Zsuzsa (director marketing Crush), Wisky Petri András (director general Petry).

Amfitrioni: László Judit și Papp György-László.

Loc: Casa Libertății Religioase

Organizator: Asociaţia Economiştilor Maghiari din România — organizația Cluj-Napoca, Casa Libertății Religioase

 

18:00 Cele mai bune vinuri din bazinul Carpatic combinate cu trufe

Degustare de vinuri cu Kárpátia Borház

Loc: #Főtér23

Organizator: Consulatul General al Ungariei la Cluj

 

18:00 Povești despre Cluj: Clujul în vizorul poliției secrete (secolele XIX-XX)

Invitați speciali: Madly L. Loránd (cercetător științific, Institutul de Istorie George Barițiu), Virgiliu Țârău (prof. univ. UBB), Varga Attila (cercetător științific, Institutul de Istorie George Barițiu).

Invitat permanent: Tudor Sălăgean (istoric).

Loc: Casa Bocskai

Organizator: Asociația Vechiul Cluj

 

18:00 Bernáth Szilárd: „Larry” (2022, 108 min, subtitrat RO), drama, Ungaria. Nu este recomandat copiilor sub 15 ani. Înainte are loc proiecția filmului Farkas Boglárka: „Ceea ce nu am observat (2019, 19 min, scurtmetraj).

Loc: Universitatea Sapientia, Aula festivă „Hunyadi Mátyás”

Organizator: Universitatea Sapientia din Cluj-Napoca, Consulatul General al Ungariei la Cluj

 

18:00 Vin și gastronomie în organizarea grupului Borbarátnők

Invitat: Crama Yanka (Bihor)

Loc: Liceul Teoretic „Apáczai Csere János” (sala festivă)

Organizator: Societatea Borvadász, Asociaţia Clujul Comoară

 

18:00 Seara de autor a lui Könczei Árpád

Colaboratori: Cvartetul Danubius (Koppándi Jenő vioară I, Miklós Adél vioară II, Fülöp Levente violă, Ujházi Gyöngyi violoncel), Antal Sándor (violă), Könczei Bálint (violă), Könczei Zsombor (vioară), Török Ákos (pian)

Loc: Muzeul Etnografic al Transilvaniei

Organizator: Asociaţia Clujul Comoară, Asociația ZCMC

18:30 Când bate vântul, cizmele dansează

Conversație cu tradiționalistul Michel van Langeveld din Sic.

Moderator: Székely Melinda (etnograf, profesor universitar)

Loc: Curtea Tineretului

Organizator: Mathias Corvinus Collegium

 

19:00 Concertele de vară ale Bisericii Reformate de pe Mihail Kogălniceanu

Participă: Gebe-Fügi Renáta (soprană), Gabriel Gyarmati (trompeta), Müller Márta (orgă)

Loc: Biserica Reformată de pe Kogălniceanu

Organizator: Parohia Reformată din Centrul Istoric al Clujului

 

19:00 Concert Grup Titán

Loc: Piața Unirii

Organizator: Asociaţia Clujul Comoară, Asociația ZCMC

 

20:00 Concert Trans Express

Loc: Muzeul de Artă

Organizator: Asociaţia Clujul Comoară, Asociația ZCMC

20:00 Concert The Minds

Loc: #Főtér23

Organizator: Consulatul General al Ungariei la Cluj

 

20:00 Concert KMDT Hangoló

Loc: Curtea Tineretului

Organizator: Consiliul Elevilor Maghiari din Cluj

 

20:00 Aceasta este învierea!

Spectacol cu Szilágyi Enikő. Regizor: Szilágyi Enikő.

Biletele se găsesc la casa de bilete a teatrului sau pe pagina www.biletmaster.ro.

Loc: Teatrul Maghiar de Stat Cluj (sala Studio)

Organizator: Teatrul Maghiar de Stat Cluj

 

20:30 Lux ex tenebris

Concert la lumina lumânărilor cu Ansamblul coral „Schola Cantorum Transsylvaniensis”.

Dirijor: Erzsébet Windhager-Geréd.

Loc: Biserica Reformată cu Două Turnuri

Organizator: Biserica Reformată din Cluj – Orașul de Jos

 

21:00 Concert EDDA Művek

Loc: Piața Unirii

Organizator: Asociaţia Clujul Comoară, Asociația ZCMC

21:30 Curtea folk la Curtea Tineretului: Seară de dansuri populare din Moldova

Loc: Curtea Tineretului

Organizator: Fundaţia Casa Tradiţiilor din Transilvania

23:00 Retrock party cu Zilahi Csaba

Loc: Muzeul de Artă

Organizator: Asociaţia Clujul Comoară, Asociația ZCMC

 

 

ZCMC 2023 Joi, 17 august

 

10:00 Hollywoodul de pe malul Someșului

Plimbare urbană despre filmul mut, în limba maghiară, cu Balázs Zágoni (scriitor). Plecare din cafeneaua Koffer, sosire la Cinema Arta.

Organizator: Koffer, Cinema Arta

 

10:00 Epoca și persoana regelui Matia oglindite în monumentele clujene

Tur ghidat în limba română de dr. Pakó Klára (istoric de artă).

Pornire din fața Bisericii Franciscane din Piața Muzeului.

Organizator: Fundaţia de Istorie a Artei Entz Géza, Departamentul de Istorie în limba maghiară al UBB

 

10:00 „Teatrul Umbrelor”

Spectacol în limba maghiară pentru copii.

Regizor: László Rumi. Bilete la casa de bilete a Teatrului de Păpuși.
Loc: Teatrul de Păpuşi Puck

Organizator: Teatrul de Păpuşi Puck

10:00-11:00 Ziua Porţilor Deschise la Asociaţia Femeilor Reformate din Regiunea Transilvania de Nord

Coordonator: Etelka Szőllősi (preşedinta Asociaţiei Femeilor Reformate din Regiunea Transilvania de Nord)

Loc: Parohia Reformată de peste Ape

Organizator: Asociaţia Femeilor Reformate din Regiunea Transilvania de Nord

 

10:00–12:00 O privire asupra muncii revistei literare „Helikon”

Exerciții de scriere în limba maghiară.

Amfitrioni: Egyed Emese, Márton Evelin și Demeter Zsuzsa

Loc: Standul Helikon de pe Kogălniceanu

Organizator: Helikon

ZCMC 2023 Joi

10:00–16:00 Cunoștințe jucăușe despre viețuitoare cu studenți și instructori biologi și ecologie

Loc: Muzeul Zoologic al UBB / Grădina Mikó

Organizator: UBB Departamentul de Biologie şi Ecologie al liniei maghiare, Muzeul Zoologic al UBB, Vivárium, Asociația Apáthy István, NECC – Nature Education Community Center, Societatea Ornitologică Romană – Sucursala Cluj-Napoca

 

10:00–17:00 Vizită în turnul Bisericii Sf. Mihail

Înregistrare prealabilă online pe www.zilelemaghiare.ro.
Loc: Biserica Sf. Mihail

Organizator: Parohia Sf. Mihail, Asociaţia Clujul Comoară

10:00-18:00 Căsuţa cu poveşti

Înscriere şi împrumutare de cărţi

Loc: Grădina cu ruine a Bisericii Reformate de pe Kogălniceanu

Organizatori: Asociaţia Copacul Vieţii, Bursa de cărţi comunitară Căsuţa cu poveşti

 

10:00–18:00 Clujul cu flori

Fereastra înflorită: fotografii Instagram, activități meșteșugărești, trimitere cărți poștale

Loc: Standul Clujul cu flori de pe Kogălniceanu

Organizator: Asociaţia pentru Înfrumuseţarea Clujului

11:00 Locuitorii din grădina Mikó: conți, oameni de știință și Muzeul Zoologic al UBB

Participarea la turul clădirii necesită înregistrare. Nr. maxim de participanți: 25 de persoane. Înscrieri prin SMS sau sunând la 0740 040 008, și prin e-mail la office@korzo.org.

Punct de întâlnire: intrarea în Grădina Mikó (Clinicilor 5–7)

Loc: Muzeul Zoologic al UBB și Grădina Mikó

Organizator: BBTE Muzeul Zoologic al UBB, UBB Departamentul de Biologie şi Ecologie al liniei maghiare, Asociația Korzo

11:00 Fábri Zoltán: „Băieții din strada Pál” (1968, 120 min, subtitrare EN)

Proiecție pentru copii.

Loc: Universitatea Sapientia, Aula festivă „Hunyadi Mátyás”

Organizator: Universitatea Sapientia din Cluj-Napoca, Consulatul General al Ungariei la Cluj, Institutului Naţional de Film din Ungaria

 

11:00 Sporturi extreme

Discuție cu Ferencz Mónika (fondator Rideeffect)

Loc: Curtea Tineretului

Organizator: Consiliul Elevilor Maghiari din Cluj

 

11:00 Masă rotundă: „Sănătatea noastră” (partea I)

Discuții despre diversele surse naturale utile în protecţia sănătăţii noastre (plante, minerale sau produse de origine animală).

Moderator: Alexandra Csavdári. Dezbaterea va porni de la exemple prezentate de către specialişti în domeniu:

Dr. Rácz Csaba, lector universitar la UBB, CEO a QuantumPharm: „Molecule naturale în slujba sănătăţii noastre”

Dr. Uray Zoltán, fost cercetător principal I al Institutului Oncologic „Prof. Dr. Ioan Chiricuţă”, membru corespondent al Academiei de Ştiințe din Ungaria: „Rolul plantelor medicinale în studiile radiobiologice”

Loc: Sediul Societăţii Muzeului Ardelean

Organizator: Societatea Muzeului Ardelean – Secţia de Ştiinţe Naturale

 

11:00–12:30 Cum să citim Biblia?

Prelegere susținută de Gede Csongor și Gede Adél

Loc: Casa Herepei

Organizator: Eparhia Reformată din Ardeal, Asociaţia Tinerilor Creştini IKE, Centrul de Presă Reformat din Ardeal

 

11:00-12:30 Ziua Porţilor Deschise la Asociaţia Femeilor Reformate din Regiunea Transilvania de Nord

Vernisajul expoziției sculptorului Lőrincz Lehel.

Loc: Parohia Reformată de peste Ape

Organizator: Asociaţia Femeilor Reformate din Regiunea Transilvania de Nord

 

11:00–13:00 Să vorbim despre asta: Managementul conflictelor, scheme pentru femei

Deme Ilona (psiholog) în discuție cu Gyöngyösi Csilla

Loc: Grădina cu ruine a Bisericii Reformate de pe Kogălniceanu

Organizator: Asociația Femeilor Antreprenor din Transilvania

 

11:00–17:00 Păpuşarul automat

Loc: Grădina cu ruine a Bisericii Reformate de pe Kogălniceanu

Organizator: Asociaţia Clujul Comoară, Asociația ZCMC

 

11:00-17:00 Ziua Porţilor Deschise la Asociaţia Femeilor Reformate din Regiunea Transilvania de Nord

Activități meșteșugărești

Loc: Parohia Reformată de peste Ape

Organizator: Asociaţia Femeilor Reformate din Regiunea Transilvania de Nord

 

11:00–17:00 Ziua Porţilor Deschise la Asociaţia Femeilor Reformate din Regiunea Transilvania de Nord

Prezentarea organizaţiilor femeilor reformate din judeţul Cluj

Loc: Parohia Reformată de peste Ape

Organizator: Asociaţia Femeilor Reformate din Regiunea Transilvania de Nord

 

11:30–12:30 Proiecție de desene animateLegendárium”

Loc: Memorandumului 9

Organizator: UDMR

12:00 „Teatrul Umbrelor”

Spectacol în limba maghiară pentru copii.

Regizor: László Rumi. Bilete la casa de bilete a Teatrului de Păpuși.
Loc: Teatrul de Păpuşi Puck

Organizator: Teatrul de Păpuşi Puck

12:00 Lucrări artistice în Cimitirul Central

Tur ghidat în limba maghiară de Dávid Sipos (secretar al Fundației ,,Házsongárd”).

Întâlnirea va avea loc la intrarea cimitirului.

Organizator: Fundaţia Házsongárd

 

12:00 Dialogul artiștilor

Invitați: Kolozsi Tibor (sculptor, președintele Breslei Barabás Miklós), Jánosi Andrea (ilustrator), Hatházi Rebeka (scenograf), Egyed Emese (poet), Forró Ágnes (artist plastic).

Moderator: Ferencz Zsolt (redactor radio, jurnalist)

Loc: Bastionul Croitorilor

Organizator: Breasla Barabás Miklós

 

12:00 Petőfi Sándor 200: Din lirica creată de Petőfi în Ardeal

Joc literar-lingvistic sub coordonarea profesorului emerit de limbă maghiară Ferenc Málnási.

Loc: Liceul Teoretic „Brassai Sámuel”

Organizator: Liceul Teoretic „Brassai Sámuel”

 

12:00–12:30 Concert de orgă la prânz

Solistă: Réman Roland-Róbert

Loc: Biserica Reformată de pe Kogălniceanu

Organizator: Parohia Reformată din Centrul Istoric al Clujului

12:00–15:00 Atelier de scriere creativă cu scriitoarea și traducătoarea Márta Patak

Loc: Standul Helikon de pe Kogălniceanu

Organizator: Helikon

 

12:00–18:00 Vizitarea Muzeului Steampunk

Loc: Muzeul Steampunk

Organizator: Steampunk Transylvania

 

12:30 Tendințe în rândul tinerilor

Masă rotundă.

Invitați: Bereczki Enikő (expert generație, trainer) și Sámi Zsuzsa (manager marketing Crush Wine Shop)

Loc: Curtea Tineretului

Organizator: YZ

 

12:30–14:00 Prezentare de cafea Julius Meinl

Loc: Casa Herepei

Organizator: Eparhia Reformată din Ardeal, Asociaţia Tinerilor Creştini IKE, Centrul de Presă Reformat din Ardeal

 

12:30–14:30 Ziua Porţilor Deschise la Asociaţia Femeilor Reformate din Regiunea Transilvania de Nord

Excursia ca sursă de bucurie

Discuție cu Flóriska István.

Loc: Parohia Reformată de peste Ape

Organizator: Asociaţia Femeilor Reformate din Regiunea Transilvania de Nord

 

13:00 Ziua Porţilor Deschise la Asociaţia Femeilor Reformate din Regiunea Transilvania de Nord.

Slujbă pentru copii: Szőllősi Etelka

Loc: Parohia Reformată de peste Ape

Organizator: Asociaţia Femeilor Reformate din Regiunea Transilvania de Nord

 

13:00 Transilvania, leagăn literar

Joc literar în limba română sub coordonarea profesorului emerit de limbă maghiară Ferenc Málnási.

Loc: Liceul Teoretic „Brassai Sámuel”

Organizator: Liceul Teoretic „Brassai Sámuel”

 

13:00–13:40 IT – Ce este în background?

Discuție cu reprezentantul Cognitive Creators.

Loc: Memorandumului 9

Organizator: UDMR

13:00–15:00 Picnic „Mănâncă cu noi”: mănânci ce aduci

Conversație informală cu membrii NOVE prezenți.

Loc: Grădina cu ruine a Bisericii Reformate de pe Kogălniceanu

Organizator: Asociația Femeilor Antreprenor din Transilvania

 

14:00 S.O.S. Ucraina!

Discuție despre activitățile de ajutorare a refugiaților din războiul din Ucraina și a celor nevoiași care au rămas acasă.

Invitați: Nagy Béla (Biserica Reformată Transcarpatică, director diaconal), Dumitru Anca (Serviciul de Ajutor Maltez în România, manager de program), Vladimir Szkalszkij (refugiat de război din Odesa care locuiește la Cluj, voluntar al organizației de ajutorare Gondviselés ).

Moderator: Szabó László (președintele organizației de ajutorare Gondviselés )

Loc: Casa Libertății Religioase

Organizator: Biserica Unitariană Maghiară

 

14:00 Pager universitar. Revizuirea publicațiilor din 2022 ale Editurii Atelier Universitar

Loc: Bastionul Croitorilor

Organizator: Societatea Bolyai

 

14:00 „Statele solicitante. Formațiuni statale de tranziție pe teritoriul Ungariei (19181921)”. Conversație cu autorul și editorul cărții Csaba Zahorán și cu istoricul Balogh Róbert, cercetător asociat la Institutul de Cercetare Central European al Universității Naționale a Serviciului Public EJKK.

Moderator: Főcze János (istoric, Arhivele Naționale Maghiare)

Loc: Curtea Tineretului

Organizator: Mathias Corvinus Collegium

 

14:00–14:40 Ești la modă sau bine îmbrăcat?

Discuție cu Czimbalmos Emilia (expert în stil)

Loc: Memorandumului 9

Organizator: Organizația de Femei UDMR

14:00 „Anii de liceu…”jargonul adolescenţilor ardeleni

Joc lingvistic de societate sub coordonarea profesorului emerit de limbă maghiară Málnási Ferenc

Loc: Liceul Teoretic „Brassai Sámuel”

Organizator: Liceul Teoretic „Brassai Sámuel”

 

14:00–17:00 Joc de societate „Cashflow 101”

Deprinderea şi dezvoltarea prin joacă a inteligenţei financiare.

Înscrieri la coordonatorul jocului. Tel: 0742.054.707 / 0728.013.539

Loc: Planetarium

Organizator: Clubul Magyar Gazdag Papa

14:30-16:00 Ziua Porţilor Deschise la Asociaţia Femeilor Reformate din Regiunea Transilvania de Nord

Moda creștină

Prezentare susținută de Buzogány Emese.

Loc: Parohia Reformată de peste Ape

Organizator: Asociaţia Femeilor Reformate din Regiunea Transilvania de Nord

 

15:00 Grădina Mikó și în Muzeul Zoologic al UBB

Tur ghidat în limba română de József Lukács (Muzeul de Istorie al UBB) și Gergely Osváth (Muzeul Zoologic al UBB).

Organizator: Muzeul Zoologic al UBB, Muzeul de Istorie al Universităţii Babeş-Bolyai, UBB Departamentul de biologie şi ecologie al liniei maghiare

 

15:00  Aventură în grădina Mikó: activitate pentru copii de 8-11 ani

Participarea necesită înregistrare. Nr. maxim de participanți: 15 copii. Înscrieri prin SMS sau apelând 0740 040 008 și prin e-mail la office@korzo.org

Loc: BBTE Muzeul Zoologic al UBB

Organizator: BBTE Muzeul Zoologic al UBB, UBB Departamentul de Biologie şi Ecologie al liniei maghiare, Asociația Korzo

 

15:00 Molnár Zsolt „A monológ iránya”

Discuție cu autorul.

Participă: Szűcs László și Kemenes Henriette

Loc: Cafeneaua literară Bulgakov

Organizator: Cafeneaua literară Bulgakov

 

15:00 Orga poate fi diferită? 

Concert neobișnuit de orgă în aer liber în cadrul proiectului „Organ on Wheels”.

Program: partituri de film și transcripții pentru orgă.

Solist: Miklós Noémi

Loc: Casino Centrul de Cultură Urbană

Organizator: Societatea Karácsony Sándor, UBB – Facultatea de Teologie Reformată și

Muzică, Centrul Cultural Clujean, Institutul STAR-UBB

 

15:00–15:40 Economia în viața de zi cu zi

Discuție cu Szőcs Endre (președintele organizației Cluj a Asociaţiei Economiştilor Maghiari din România)

Loc: Memorandumului 9

Organizator: MIÉRT

15:00–16:00 Discuție Platon duó

Invitați: Balla Gergely și Czakó-Kuraly Sebestyén

Loc: Casa Herepei

Organizator: Eparhia Reformată din Ardeal, Asociaţia Tinerilor Creştini IKE, Centrul de Presă Reformat din Ardeal

 

15:00–17:00 Know-how: un antreprenor născut din alocația pentru îngrijirea copilului Prelegere susținută de Czirjék Kati.

Loc: Grădina cu ruine a Bisericii Reformate de pe Kogălniceanu

Organizator: Asociația Femeilor Antreprenor din Transilvania

 

15:00–18:00 Workshop interactiv: Întoarce roata vieții tale

Coordonator: Berszán Lídia (prof. univ. UBB).

Loc: Cortul UBB de pe Kogălniceanu

Organizator: UBB Departamentul de Sociologie şi Asistenţă Socială în limba maghiară

 

15:00–18:00 Atelier de scriere creativă cu scriitoarea și poeta Éva Bánki

Loc: Standul Helikon de pe Kogălniceanu

Organizator: Helikon

 

15:30 Legea educației – la ce să ne așteptăm de la noul regim?

Invitat: Szabó Ödön (deputat, vicepreședintele comitetului de învățământ)

Loc: Curtea Tineretului

Organizator: Asociația Națională a Studenților Maghiari

 

15:30 Legende sportive maghiare

András Killyéni discută cu János Becsey (antrenor de înot paralimpic și campion mondial și diplomat sportiv).

Loc: #Főtér23

Organizator: Consulatul General al Ungariei la Cluj

 

16:00 Castele și cetăți de pe Valea Someșului în județul Cluj

Conferinţă susţinută de Radu Lupescu (istoric, prof. univ. Universitatea Sapientia) și Zsuzsanna Eke (istoric de artă).

Loc: Casa Libertății Religioase

Organizator: Fundația Transilvania Trust

 

16:00 Prezentarea Asociației de Protejare a celor Talentați „Nyilas Misi”

Prelegere susținută de academicianul János Pentek (profesor de lingvistică, președintele asociației). Prelegerea va fi urmată de o discuție informală.

Loc: Casa Bocskai

Organizator: Asociaţia de Protejare a Celor Talentaţi „Nyilas Misi”

 

16:00 First Cut VI. (II.)

Selecție din filmele realizate de studenții în an terminal la Universitatea Sapientia (60 min)  

Loc: Universitatea Sapientia, Aula festivă „Hunyadi Mátyás”

Organizator: Universitatea Sapientia, Consulatul General al Ungariei la Cluj

 

16:00 Tur ghidat la castelul Bánffy din Bonţida

Ghidaj în maghiară și română. În cadrul programului, la cerere, se poate vizita și expoziția despre munca și viața lui Miklós Bánffy”.

Loc: Castelul Bánffy, Bonțida

Organizator: Fundația Transilvania Trust

 

16:00–17:00 Ziua Porţilor Deschise la Asociaţia Femeilor Reformate din Regiunea Transilvania de Nord

Dificultăți, provocări și bucurii ale Evului Mediu

Prezentare susținută de psihiatrul Ildikó Vajda.

Loc: Parohia Reformată de peste Ape

Organizator: Asociaţia Femeilor Reformate din Regiunea Transilvania de Nord

 

16:00–17:40 Cum să te ridici dintr-o situație imposibilă?

Discuție cu Eduárd Novák.

Loc: Memorandumului 9

Organizator: UDMR

16:30–18:00 Concert Platon duó

Loc: Casa Herepei

Organizator: Eparhia Reformată din Ardeal, Asociaţia Tinerilor Creştini IKE, Centrul de Presă Reformat din Ardeal

 

17:00 Plimbare în trecut: istoria bisericii Sfântul Mihail

Tur ghidat în limba maghiară condus de Edina Szathmáry (istoric de artă).

Pornire din fața porții principale a Bisericii Sf. Mihail.

Organizator: Fundaţia de Istorie a Artei Entz Géza, Departamentul de Istorie în limba maghiară al UBB

 

17:00 Constituția României din 1923 are 100 de ani

Lecții de istoria Constituției. Masă rotundă.

Participanți: Veress Emőd (prof. univ., Instituția Mádl Ferenc /Universitatea Sapientia), Fazakas Zoltán József (prof. univ., KRE ÁJK), Fegyveresi Zsolt (adjunct, Universitatea Sapientia)

Loc: Casa Bocskai

Organizator: Departamentul de Științe Juridice – Universitatea Sapientia

 

17:00 Politica culturală la noi și la ceilalți

Invitați: L. Simon László (director general al Muzeului Național Maghiar), Hegedüs Csilla (vicepreședinte executiv UDMR responsabil cu cultură), Demeter Szilárd (director general al Muzeului Literar Petőfi)

Loc: #Főtér23

Organizator: Consulatul General al Ungariei la Cluj

 

17:00 Balázs Imre József: „Nopți în zen”.

Discuție despre carte și traducerea ei în limba română.

Invitați: Balázs Imre József, Kocsis Francisko.

Amfitrion: Szántai János

Loc: Cafeneaua literară Bulgakov

Organizator: Liga Scriitorilor Maghiari Din Transilvania

 

17:00 Masă rotundă: „Sănătatea noastră” (partea a II-a)

Discuții pe două teme de actualitate. Prima se referă la relevanţa modului individual de viaţă în formarea celulelor tumorale, respectiv la strategii accesibile tuturor pentru reducerea riscului de cancer. A două temă este intrinsec conectată de prima prin faptul că abordează calitatea aerului din spaţiile locative prin prisma conținutului de Radon radioactiv.

Moderator: Alexandra Csavdári (UBB).

Dezbaterea va porni de la exemplele prezentate de către specialişti în domeniu:

Dr. Virág Piroska, cercetător principal I al Institutului Oncologic „Prof. Dr. Ioan Chiricuţă”: „Strategii de prevenire a cancerului: ce poate fi considerat astăzi un mod de viaţa sănătos?”

Dr. Hening Kinga, cercetător la UBB, membru al companiei Radoncontrol – Radon spin-off: „Radonul în România secolului 21, de la punerea în evidenţă până la remediere”

Loc: Sediul Societăţii Muzeului Ardelean

Organizator: Societatea Muzeului Ardelean – Secţia de Ştiinţe Naturale

 

17:00 Pub Quiz

Ediție specială a Campionatului de Quiz din Transilvania cu quizmasterul Kovács Zsolt

Loc: Curtea Tineretului

Organizator: KIFOR, UDMR – organizația Cluj-Napoca

 

17:00 Ziua Porţilor Deschise la Asociaţia Femeilor Reformate din Regiunea Transilvania de Nord
Slujbă

Loc: Parohia Reformată de peste Ape

Organizator: Asociaţia Femeilor Reformate din Regiunea Transilvania de Nord

 

17:00 Concert Kodály Spicy Jazz

Loc: Muzeul de Artă

Organizator: Asociaţia Clujul Comoară, Asociația ZCMC

17:00–18:00 Cinema Taverna: „Istoria de 121 de ani a grupului statuar Matia Corvin, 1902-2023”

Loc: Muzeul Cinematografiei din Transilvania (subsolul Casei TIFF)

Organizator: Muzeul Cinematografiei din Transilvania

 

17:00–18:30 Autoapărare pentru doamne cu instructorul de karate Kerekes Imre

Loc: Liceul Teoretic „Báthory István”, sala de sport (sunt recomandate haine de gimnastică, pantofi de sport)

 

17:00–19:00 Țara Călatei: prezentare de costume populare, dansuri populare și muzică populară

Loc: Strada Kogălniceanu

Organizator: Fundaţia Casa Tradiţiilor din Transilvania, Asociația Bogáncs–Zurboló, Fundaţia Bibliotecară Heltai Gáspár – Heltai FolkCenter, Fundația Kallós Zoltán, MókaTár, Ansamblul de Dans Popular Ördögtérgye, Universitatea Sapientia– Departamentul de Artele spectacolului (coregrafie), Ansamblul de Dans Popular Szarkaláb, ansamblele Ördöngös, Rezeda și Tokos

 

17:00–19:00 Joc de întâlniri pentru adulți

Loc: Grădina cu ruine a Bisericii Reformate de pe Kogălniceanu

Organizator: Asociația Femeilor Antreprenor din Transilvania

 

17:30 Impactul inteligenței artificiale (AI) pe piața muncii – amenințare sau oportunitate?! Masă rotundă.

Invitați: Égly János (Accenture Industry X Romania, director de dezvoltare, Softline/Evoline fondator), Balogh Péter Petya (proprietar STRT Holding, fondator PDAMill, NNG cofondator, investitor), W. Szabó Péter (Tengr.ai și Acetech fondator, TEDx Tg. Mureș – curator), Székely Barnabás (avocat, expert calificat în protecția datelor, fondator Privacy Pro, trainer la Academia GDPR), ChatGPT (modelul de limbaj folosind inteligența artificială dezvoltat de OpenAI).

Moderator: Sallai Zsolt (vicepreședintele organizației Cluj a Asociaţia Economiştilor Maghiari din România).

Loc: Planetarium (sala de conferință)

Organizator: Asociaţia Economiştilor Maghiari din România

 

17:30 Transilvania în Muzeul de Etnografie în aer liber. Clădiri, obiecte, povești

Prezentare Zsolt Sári (director general adjunct al Muzeului de Etnografie în aer liber „Szentendre”)

Loc: Casa Memorială „Györkös Mányi Albert”

Organizator: SMCT

 

18:00 Situația religioasă în rândul maghiarilor transilvăneni

Prezentare: Dénes Kiss și Zoltán Róbert Bálint (membri ai personalului Institutului de Cercetări Religioase)

Loc: Casa Libertății Religioase

Organizator: Biserica Unitariană Maghiară

 

18:00 UniCante goes Jazz

Ansamblul vocal UniCante va fi acompaniat de pianistul Szabolcs Trozner, contrabasistul Andor Kozma și Bölöni Anna, percuție.

Soliști: Cristina Gherman și Roland-Róbert Rémán. Dirijor: Miklós Fekete.

Loc: Muzeul Etnografic al Transilvaniei

Organizator: Ansamblul vocal UniCante

 

18:00 Csoma Sándor: „Vârfuri și abisuri” (2022, 98 min, subtitrare RO), drama, Ungaria. Nu este recomandat copiilor sub 12 ani.

Înainte are loc proiecția filmului Csapó Huba: „Gyimesek ritmusa” (2019, 11 min, film documentar experimental)

Loc: Universitatea Sapientia, Aula festivă „Hunyadi Mátyás”

Organizator: Universitatea Sapientia, Consulatul General al Ungariei la Cluj, Asociația Filmtett

 

18:00 Lumea minunată a vinurilor spumante

Degustare de vinuri

Prezintă: Kormos Zoltán

Loc: Liceul Teoretic „Apáczai Csere János” (sala festivă)

Organizator: Societatea Borvadász, Asociaţia Clujul Comoară

 

18:00 Gogol: Revizorul

Spectacolul Scenei Studio din Vlaha. Coordonator: László Vadas

Loc: Liceul Teoretic „Báthory István” (sala festivă)

Organizator: Scena Studio din Vlaha

 

18:00–18:40 Îngrijire inteligentă a frumuseții

Discuție cu Eszter Szőcs (fondator DropCosmetics)

Loc: Memorandumului 9

Organizator: UDMR

18:30 Călătorie în timp prin istoria pălincii maghiare

Prezentare combinată cu o degustare cu Attila Fabulya (șef al Casei de degustare Gyula Pálinka Manufaktúra, recenzent certificat pálinka, expert internațional în distilate)

Loc: #Főtér23

Organizator: Consulatul General al Ungariei la Cluj

 

19:00 Demeter Szilárd: „Libertatea de undeva – Dicționar neobișnuit de țară”

Prezentare de carte.

Amfitrion: Szántai János

Loc: Cafeneaua literară Bulgakov

Organizator: Liga Scriitorilor Maghiari Din Transilvania

 

19:00 Korniss Péter:Pe drum lung. Sic între 1967–2022

Prezentare de carte.

Áron Hajdú, directorul Bookart Publishing, discută cu autorul.

Loc: #Főtér23

Organizator: Fundația pentru Școală, Consulatul General al Ungariei la Cluj

 

19:00 „Rubedeniile”, după Móricz Zsigmond

Spectacol cu subtitrare al Teatrului Maghiar de Stat Cluj.

Regizor: László Bocsárdi.

Biletele se găsesc la casa de bilete a Teatrului sau pe pagina www.biletmaster.ro.

Loc: Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Organizator: Teatrul Maghiar de Stat Cluj

 

19:00 Melodii ungurești îndrăgite

Loc: Strada Kogălniceanu

Organizator: Asociaţia Clujul Comoară, Asociația ZCMC

19:00 Concert Blahalouisiana

Loc: Piața Unirii

Organizator: Asociaţia Clujul Comoară, Asociația ZCMC

19:30 Deschiderea Universității de vară

Loc: Curtea Tineretului

Organizator: Asociația Studenților Maghiari din Cluj

 

20:00 Concert Kollár-Klemencz Kamarazenekar

Loc: Muzeul de Artă

Organizator: Asociaţia Clujul Comoară, Asociația ZCMC

20:00 Concert Gladius

Loc: #Főtér23

Organizator: Consulatul General al Ungariei la Cluj

 

21:00 Concert Budapest Bár

Invitați: Németh Juci, Frenk, Keleti András, Szűcs Krisztián

Loc: Piața Unirii

Organizator: Asociaţia Clujul Comoară, Asociația ZCMC

21:30 Bobby Skolo

Loc: Curtea Tineretului

Organizator: Asociația Studenților Maghiari din Cluj

 

22:30 Roadhouse party cu DJ Aka Salat Lehel și Zöld Zsombor
Loc: Muzeul de Artă

Organizator: Asociaţia Clujul Comoară, Asociația ZCMC

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*